Kolejność nakładania kosmetyków

Witajcie w Krainie Składów!
Zapraszam Was na troszkę mniej standardowy film. Można potraktować go jako ściągę pielęgnacyjną. Poprowadzę Was po kolei przez wszystkie etapy pielęgnacji, jaka powinna być kolejność nakładania kosmetyków i opowiem co jak, kiedy i dlaczego, ale będzie też kilka ciekawostek nawet jeśli znacie już kolejność. Zapraszam!

Oczyszczanie

Pierwszy etap to demakijaż. Wykonujemy go wieczorem.

Używamy do tego płynu micelarnego, mleczka, olejków lub masełek do demakijażu.

kolejno: 19zł/500ml | 30zł/150ml | 38zł/150ml | 22zł/40g

Co wolicie. Jeśli wykonujecie makijaż, to ten krok w pielęgnacji jest obowiązkowy. Polecam jednak wykonać go także ze względu na kremy z filtrem, lub jeśli macie problem z zaskórnikami.

I jak o zaskórnikach mowa, to przy nich bardziej polecam płyny micelarne lub mleczka.

Jeśli natomiast lubicie trwały makijaż, to lepszy będzie olejek lub masełko. Takie typowo do demakijażu często zawierają specjalne substancje, które pomagają zmyć je z buzi bez pozostawiania tłustej powłoczki.

Etap drugi to mycie

Tu możecie użyć żelu, pianki, emulsji lub musu.

Kolejno: 20zł/150ml | 20zł/150ml | 50/175g | 15zł/135g

Chodzi tutaj o produkt myjący, który ma usunąć resztki zanieczyszczeń ze skóry i dokładniej ją oczyścić.

Cerom suchym i wrażliwym polecam bardziej musy i emulsje, a tłustym pianki i żele.

To dlatego, że pianki i żele często dużo łatwiej się zmywają, a musy i emulsje zawierają dodatkowo łagodzące emolienty.

Mycie jest etapem obowiązkowym rano i wieczorem, przy czym wieczorem bez względu na wcześniejszy demakijaż.

Kolejność nakładania kosmetyków – Peeling

Tu wyróżniamy peelingi mechaniczne czyli z drobinkami, chemiczne czyli kwasowe lub enzymatyczne i mieszane

Kolejno: 26zł/75ml | 45/50ml | 15zł/75ml | 35zł/60ml

Peelingi wykonujemy około 1x w tygodniu, ale lepiej skupić się tutaj na indywidualnych potrzebach. U mnie peeling wypada bardziej raz na 10 dni, ale myślę, że sami to u siebie wyczujecie. Raz w tygodniu to taka podstawowa propozycja. Ten krok najlepiej wykonać wieczorem, żeby w dzień nie mieć podrażnionej buzi i dać skórze odpocząć przez noc.

Maseczki

Tutaj wszystko zależy od producenta. Maseczki są bardzo różne i raczej do stosowania według potrzeb. Nie ma tu jednej i stałej reguły. Np. maseczki kremowe częściej zmywamy, a takie w płachcie czasem zostawia się jak serum. Trzeba czytać instrukcje.

Wszystkie wymienione etapy pielęgnacji należy zmywać wodą. Wyjątkiem są oczywiście wspomniane wcześniej maseczki, które trzeba traktować indywidualnie.

Teraz przechodzimy do typowo niezmywalnych etapów.

Tonik lub hydrolat

Obecnie traktujemy to jako nieobowiązkowy krok pielęgnacji, który np. daje jakieś delikatne właściwości pielęgnacyjne, albo poprawia aplikację czy wchłanialność kolejnych kosmetyków. O tonikach jest już cały film na kanale.

Kolejno: 17zł/300ml | 23zł/100ml

kolejność nakładania kosmetyków, Uzdrovisco

Esencja

Jest to coś pomiędzy tonikiem a serum. Zwykle to taki gęstszy tonik. Jest to krok nieobowiązkowy. Często może zastąpić zarówno tonik jak i serum, co bardzo przydaje się jeśli chcecie ograniczyć ilość etapów pielęgnacji (28zł/150ml)

Serum

Tu mam na myśli takie wodne, żelowe lub kwasowe.

Stosujemy je według zaleceń producenta.

Zwykle tych, które nie zawierają kwasów, można używać codziennie. W tę kategorię wlicza się także żel aloesowy.

Kolejno: 25zł/30ml | 45zł/50ml | 40zł/30ml

Kiedyś serum było kojarzone z bardziej skoncentrowanym produktem i polecało się używać go tylko kilka razy w tygodniu. Sporo się tutaj jednak pozmieniało i zaczęto tworzyć delikatniejsze sera.

Obecnie to raczej stały punkt pielęgnacji, nie tylko przy cerach suchych. Ale i tłustych, gdzie produkt może regulować wydzielanie sebum. Nie jest to jednak krok obowiązkowy.

Jeszcze warto wspomnieć, że złuszczającyce sera z kwasami stosujemy rzadziej ze względu na możliwe podrażnienia, ale wszystko zależy już od konkretnego produktu.

Kolejność nakładania kosmetyków – Krem pod oczy

Nie jest to etap obowiązkowy. Przeważnie takie kremy mają substancje dostosowane do cieniutkiej skóry w tych okolicach. Mogą także zawierać substancje, które np. zmniejszają cienie czy opuchliznę. Takim częstym składnikiem będzie np. kofeina.

Kolejno: 14zł /15ml | 27zł/15ml | 45zł/15ml

Krem z filtrem lub „zwykły” krem

Krem ma nie tylko nawilżać i pielęgnować, ale także zapobiega utracie nawilżenia, dlatego jest konieczny aby poprzednie etapy pielęgnacji nam „nie wyparowały”.

Na dzień nie musicie używać zwykłego kremu JEŚLI stosujecie krem z filtrem. Po prostu nie musicie nakładać kremu na krem. Sam krem z filtrem wystarczy i nie nakładamy już na niego żadnych kolejnych etapów pielęgnacji, tylko po około 10 czy 15 minutach można zacząć makijaż.

Na noc z kolei, krem pielęgnacyjny jest raczej produktem obowiązkowym, chyba, że akurat robicie sobie wolne od kosmetyków.

Oczywiście mówiąc „krem pielęgnacyjny na noc” czy „zwykły krem” mam na myśli taki bez filtra.

Olej lub serum olejowe

Je przeważnie nakładamy na sam koniec, aby – jak to się przyjęło – „domknąć pielęgnację”. Jest to krok nieobowiązkowy, ale często przydatny cerom suchym i dojrzałym, ponieważ oleje pomagają zatrzymać nawilżenie, a do tego mają swoje dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. Oleju nie nakładamy jednak na krem z filtrem.

Kolejno: 35zł/50ml | 95zl/30ml

Trzeba też brać pod uwagę, że zarówno oleje jak i sera olejowe mogą się różnić między sobą i niektóre lepiej zadziałają pod krem. To już zależy od Waszej skóry, albo od instrukcji producenta.

Dużo osób lubi np. nakładać pod krem olej z dzikiej róży. Ale można też taki olej nałożyć na serum i wtedy nie potrzebujecie kremu.

I to jest ok. To Wam ma się sprawdzać, a reguły są dość umowne.

Nic nie musicie, wszystko możecie póki czujecie się z tym dobrze.

Podsumowując!

Pełna wieloetapowa pielęgnacja na noc, ma następującą, standardową kolejność

Demakijaż – mycie – peeling – maseczka <zmywamy wodą> tonik – esencja – serum – krem pod oczy- krem – olej

A np. podstawowa i minimalistyczna pielęgnacja na noc (jeśli wykonujemy makijaż!) to

demakijaż – mycie – krem

I minimum na dzień to

mycie – krem z filtrem

Wszystko zależy od Waszych potrzeb, pielęgnacja ma być przede wszystkim przyjemna i skuteczna. Jestem ciekawa z ilu etapów składa się Wasza pielęgnacja? Dajcie znać w komentarzach na YouTube.

A jeśli wpis Wam się spodobał, to będzie mi bardzo miło, jak podzielicie się nim w swoich social mediach, dziś się z Wami żegnam, buziaki paa!