Albinizm czy to choroba? Kolor oczu, skóry, włosów.

Co to albinizm? Czy jest on dziedziczny? Jakiego koloru są oczy albinosa? Choroba z “magicznym” wyglądem czy cierpienie? Mity o albinizmie.

“Nie jesteś albinosem bo masz zbyt ciemne oczy!”

Albinosi mogą mieć różne kolory oczu!

Albinizm występuje w różnych formach i stopniach, przez co każda osoba z albinizmem może mieć unikalne cechy. Ilość “barwnika” może się różnić w zależności od genów.

Przykładem ciemnookiej albinoski może być modelka prezentująca kosmetyki Charlotte Tilbury.

“Nie jesteś albinosem bo masz zbyt ciemne włosy”

Albinosi mogą mieć różne kolory włosów!

Albinizm to całe spektrum. Chociaż najbardziej charakterystyczne dla tej choroby są włosy białe, jasnożółte i złociste, to wszystko zależy od genów konkretnej osoby.

Zdjęcie mojego włosa pod mikroskopem

“Nie jesteś albinosem bo masz zbyt ciemne brwi/rzęsy!”

Albinosi mogą mieć różne kolory brwi i rzęs!

Jak już wspomniałam, albinizm może przybierać różne formy. Warto jednak podkreślić, że u niektórych osób rzęsy mogą się przyciemnić pod wpływem leków, takich jak krople na jaskrę. Zawierają one substancje, które możecie kojarzyć z niektórych odżywek do rzęs (np. bimatoprost).

“Nie jesteś albinosem bo ja też jestem blada/y i jakoś nie choruję!”

Albinizm diagnozuje się poprzez badania, a nie zdjęcia w Internecie!

Albinizm to spektrum, które może dotyczyć nawet tylko oczu. Na podstawie zdjęć trudno ocenić, czy ktoś ma albinizm – działa to w obie strony! Ktoś, kto wygląda jak osoba z albinizmem, wcale nie musi go mieć. Wygląd albinosów potrafi być oceniany jako “magiczny”, przez co zdarza się, że jest podkręcany przez media. Niektórzy artyści celowo stylizują się na albinosów.

Piosenkarka LUNA przyznała, że nie jest albinosem. To jej styl i wizja artystyczna

“Nie jesteś albinosem bo ja tak uważam”

Albinizm to nie jest kwestia subiektywna.

Albinizm stwierdza się na podstawie badań i jest chorobą genetyczną, a jego negowanie świadczy o braku tolerancji.
Niestety, albinizm bywa idealizowany, a twórcy często “obdarowują” nim swoich fikcyjnych bohaterów w grach czy książkach. To może prowadzić do sytuacji, w której albinizm staje się pożądany, a jego objawy są naśladowane. Warto jednak pamiętać, że albinizm wiąże się z wieloma trudnościami, w tym z poważnymi problemami ze wzrokiem.

Porównanie mojego odcienia skóry do siostry

Albinizm – brak barwnika?

Kiedyś albinizm wiązano wyłącznie z brakiem melaniny. Dziś wiemy, że kluczową rolę odgrywa tutaj enzym (tyrozynaza), będący niezbędny do produkcji melaniny.

Albinizm to spektrum, które może dotyczyć skóry, włosów lub tylko oczu, w zależności od tego, które geny są dotknięte mutacjami.

Osoby z albinizmem często mierzą się z poważnymi problemami ze wzrokiem, takimi jak światłowstręt, oczopląs, zez, astygmatyzm, jaskra czy zmniejszona ostrość widzenia, a także są bardziej podatne na ciężkie oparzenia słoneczne. Chociaż media często przedstawiają albinizm przez pryzmat „magicznego” wyglądu, warto pamiętać, że za tą chorobą może kryć się wiele cierpienia i trudności.

Mam nadzieję, że obaliłam znane Wam mity o albinizmie.
Koniecznie zajrzyjcie na nasze social media! 😀

Śledź Krainę Składów na YouTubeInstagramieTikToku i Facebooku!